Ціль — сконструювати сучасність заводу Teple Misto 3511

Ціль — сконструювати сучасність заводу

У рамках урбан-фестивалю «Сеанс Міського Сканування» проходитиме воркшоп «take industrial, think cultural / Промприлад, як це працює?», мета якого —  зрозуміти значення і потенціал заводу «Промприлад» в Івано-Франківську у загальноміському контексті. Цей захід цікавий тим, що, крім Франківська, передбачає роботу групи ще і в Берліні.

Спершу учасники працюватимуть у нашому місті, а восени українська група поїде до столиці Німеччини. Учасники з України ознайомляться з іноземними практиками у сфері ревіталізації будівель і просторів: німецький досвід мав би допомогти у напрацюванні сценаріїв розвитку для франківського «Промприладу».

Координаторка воркшопу Марія Семененко розповіла про те, як виглядатиме робота групи:

— Зазвичай схожі програми націлені на те, щоб спочатку вивчити іноземний досвід, а після того уже застосувати його в локальному (у нашому випадку українському) контексті. Та цього разу ми робимо все навпаки. Спочатку німецька група приїде до Франківська, щоб разом з українськими колегами попрацювати над кейсом «Промприладу». А потім українці поїдуть у Берлін — не тільки, щоб подивитись на різні приклади трансформації індустріальних зон міста, а й розказати про свій досвід, який дуже відрізняється від німецьких кейсів. Я вважаю, що ця відмінність і є цінністю, яку цікаво представити у німецькій столиці. Таким чином ми уникнемо логіки «копіпаст» і, сподіваюсь, зможемо організувати дискусію і провести щось на зразок брейнштормінгу для напрацювання нових критеріїв вдалого перетворення «не-місць» міста залежно від локального контексту. Крім того, обрана логіка програми обміну допоможе краще підготуватися до поїздки в Берлін — ми будемо вивчати зразки цього міста на основі вже отриманого досвіду на «Примприладі», що, можливо, сформує більш критичну оптику сприйняття інформації.

—  Як мала б виглядати робота на «Промприладі»?

—  Учасники воркшопу в буквальному сенсі повинні просканувати завод: вивчити його минуле, поміркувати над майбутнім, — щоби розібратись у теперішньому. Я дуже сподіваюсь, що вдасться подивитись і задокументувати, як працює завод у свій звичайний будній день. Важливо на власному досвіді зрозуміти, що означало «працювати на заводі» і що це може означати тепер. Ми організуємо художню інтервенцію, ціль якої — на основі знання про минуле сконструювати сучасність заводу.

— Що передбачає програма перебування в Німеччині: які об'єкти відвідають учасники. Чому, якою мірою досвід Берліна є цікавим у контексті цієї проблематики?

— Відвідини Берліна — це одна з частин програми обміну MEET UP. Куратором берлінської програми є наші колеги із Zentrum für Kunst und Urbanistik. Вони склали програму, націлену на те, щоб ознайомити учасників з найрізноманітнішими прикладами трансформації різних будівель, які втратили свою первинну функцію — від заводу до церкви, — у нові культурні простори. Вивчаючи ці приклади, нам цікаво подивитись не тільки на позитивні сторони цього, досить неоднозначного процесу, а й також розібрати помилки, проаналізувати, що вийшло з очікуваного, а що, навпаки, стало несподіваним результатом.

— Яким мав би бути, відповідно до очікувань, результат воркшопу?

— Необхідно об’єднати відразу декілька задач — освітню програму обміну та воркшоп під час загальноміського фестивалю на достатньо складній локації — заводі, який працює. На основі документальної інформації, яку учасники отримають у результаті своїх коротких польових досліджень, за допомогою художніх  методів ми  представимо альтернативний погляд на розвиток заводу із фокусом на людях, які там працюють і мешкають поблизу. Я думаю, що ми поєднаємо  відразу декілька форматів: екскурсію, виставку, перфоманс. Учасники будуть працювати в групах, але потім ми об’єднаємо все в єдину концепцію. Надіюсь, вдасться щось схоже на самодіяльний документально-художній спектакль.

Німецько-український проект реалізовується за підтримки EVZ Stiftung в рамках проекту MeetUp і в колаборації з фестивалем «Сеанс Міського Сканування», що відбудеться у Франківську 12-20 серпня (українська частина воркшопу). Організатори — платформа «Тепле Місто» (Івано-Франківськ) та MitOst (Berlin).

Нагадаємо, що фестиваль "Сеанс Міського Сканування" проводиться за фінансової підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва, проекту DREAMactions (створений CANactions та WNISEF для сприяння реалізації практичних міських проектів на території України), Фонду ім. Гайнріха Бьолля та громадського ресторану Urban Space 100.

Рекомендовані пости
Публікації
“Вільний лікар” і свідомий пацієнт: у Франківську дискутували про медицину та здоров’я
За інформацією Galka, дев’ятого травня в Івано-Франківську дискутували про медицину та відновлення: якою має бути система охорони здоров’я в Україні,...
Детальніше
Публікації
Куди прямує архітектура Івано-Франківська: що не так і як це змінити
Як пише КУРС, в Івано-Франківську архітектори та представники міської влади говорили про збереження історичної спадщини, планування інфраструктури та відпочинкових зон....
Детальніше
Публікації
“Росія вже зазнала поразки, але ми ще не перемогли”. Валерій Пекар у розмові з франківцями про нашу перемогу та післявоєнний світ
Як виглядає українська перемога? Чому росія зазнає поразки? Що змінилося в українському суспільстві за рік великої війни? Які виклики постануть...
Детальніше
Дізнавайся про нові проєкти та можливості першим