«Тепле місто» і далі збирає та розповідає історії про волонтерські ініціативи в рамках проєкту «Shelter Ukraine».
Дрогобич — невелике місто у Львівській області, яке від початку повномасштабного вторгнення прийняло сотні переселенців. Там ними опікується цілий «Цех доброти». Цей благодійний фонд до 24 лютого допомагав важкохворим дітям та дорослим отримати лікування за кордоном. Після початку повномасштабного вторгнення волонтери фонду створили домівки для 400 людей із Харкова, Херсона, Миколаєва, Запоріжжя, Донецька та Луганська.
Більше про організацію прихистків та залучення нових мешканців у життя громади «Теплому місту» розповів співзасновник фонду, Юрій Цихівський.
— Юрію, розкажіть, з чого ви почали роботу над прихистками? Як шукали приміщення?
Спочатку, звісно, зробили інвентаризацію приміщень у місті — які з них потенційно підходять для проживання людей, та не використовуються або використовуються «не на повну силу» громадою. Одразу відкинули спортзали та звернули увагу на гуртожитки від педагогічного університету — у них уже кілька років не живуть студенти, а в приміщення можна поселити 800 осіб. Тому зайнялися реновацією приміщень, створювали гарні умови для життя: запустили опалення, зробили косметичний ремонт у блоках та санвузлах, відремонтували кімнати загального користування.
Також дали «клич» серед містян: у кого є житлові та нежитлові приміщення, які зараз не використовуються. Містяни надали свої приміщення під житло — хто на 3 місяці, хто на пів року, хто на рік, в обмін ми вже своїми силами зробили ремонт: десь треба було зробити косметичні доопрацювання, десь налагодити опалення. Загалом нам вдалося розмістити близько 1000 ВПО. Так, ми не будували щось нове, але вдосконалили те, що вже маємо, і ці вдосконалення далі будуть працювати для міста та містян.
— Організувати шелтер — це масштабне завдання. Скільки людей у вашій команді?
Як такої, постійної команди немає. На початку повномасштабної війни, коли ми зрозуміли, що в місто приїдуть велика кількість вимушено людей і треба створювати для них умови, ми звернулися за допомогою допомогу до волонтерів через місцеві ЗМІ. Хтось долучився фізично — ремонтував, майстрував, хтось дав матеріали, меблі. На початку ми не мали бюджету, це вже потім нам почали допомагати фонди та організації, тому просили людей приносити те, чим вони вже не користуються, що вже не знадобиться, але в гарному стані: від зайвої плитки, що лишилася після ремонту, до сантехніки. Підприємці міста також підтримали діяльність шелтеру — допомагали і фінансово, і матеріалами.
На початку волонтерів було близько 300 людей. Є команди майстрів, що займалися ремонтними проєктами, була команда, яка збирала заявки, що потрібно і хто що надав, інша команда складувала та розподіляла отримані ресурси, ще одна команда шукала інші організації, грантові програми, які могли б допомогти в облаштуванні шелтерів. Чіткої ієрархії в командах не було, проте був певний розподіл обов’язків, хто за що відповідає, а також у кожної команди був менеджер, який контролював процес.
У рамках проєкту «ShelterUkraine», що впроваджується організаціями SILab Ukraine, «Тепле місто», Valores Foundation та VPLYV FUND за підтримки Razom for Ukraine, прихистки в Дрогобичі отримали побутову техніку для обладнання кухонних зон.
— Звісно, зробити простір, де можна спати, — це ще не все. Як перетворити прихисток на місце, де люди зможуть відчути себе як вдома?
У гуртожитках, загалом, приміщення вже продумані — лишалося тільки зробити мінімальні покращення. Наприклад, облаштувати кімнати, де люди можуть спілкуватися, проводити дозвілля, обладнали ігрові кімнати для дітей. Також, окрім побутової інфраструктури, продумали дозвілля та інтеграцію людей в життя міста: організували медпункти, куди люди могли звернутися по ліки та медичну допомогу, інфопункти — розповідали більше про місто, куди піти та що побачити. Організували екскурсії, поїздки в зоопарк та аніматорів для дітей, виїжджали на пікніки в село Івана Франка (Нагуєвичі — ред).
— Ви робите справді багато. Розкажіть, чи допомагає вам місцева влада?
Підтримували всі — від адміністрації університету до міської, районної та обласної ради. Ми хочемо, щоби люди приїжджали в Дрогобич і залишалися тут. На жаль, зруйновані міста на Сході відновляться нескоро. Навіть той самий Київ уже не буде таким, як раніше. І люди шукатимуть, де їм працювати, де їм налагоджувати життя. У Дрогобичі є багато виробничих потужностей, які раніше не використовувалися. Уже зараз є запити від великих підприємств та виробництв на релокацію в Дрогобич. Єдина їхня умова — забезпечити житлом працівників та їхні родини. Тому зараз нам важливо робити реновацію міста, відновити вже наявне. Це також поштовх і для економіки міста, адже на будівництві залучені місцеві підприємства.
Також до роботи залучаємо і ВПО. Наприклад, є ті, хто долучився до будівництва шелтерів — починали як волонтери й успішно пройшли шлях до майстра. Тобто ми дали людям не просто житло, продукти, одяг, а й можливість щось робити, вчитися, отримувати гроші. Така інтеграція дуже важлива, щоби заохотити людей лишитися в місті.
— Дякуємо за вашу роботу! Наостанок, яку б головну пораду ви дали тим, хто планує облаштовувати прихисток чи розпочинати схожий соціально важливий проєкт?
Найголовніше — зібрати команду. Бо самому буде важко все «нести» й за всім встигати. Ти не можеш бути спеціалістом в усьому. Тому важливо знайти різні пазли, з яких у фіналі складеться одна картина. Також, якщо ви вже вирішили зробити шелтер, або будь-яку іншу соціально корисну ініціативу, не бійтеся давати своє — гроші, час, інші ресурси. Потім до вас долучаться інші небайдужі люди, підтримають фонди та організацію, та на початку — треба щось віддати, щоби згодом отримати. Будьте тим, хто йде першим, хто прорубує хащі й веде за собою інших.
Довідка: Проєкт «Shelter Ukraine» підтримує соціальні ініціативи, що розв’язують гуманітарні проблеми цивільного населення в умовах війни. Від 28 лютого ініціатива допомогла понад 22 000 українців. Разом із партнерами ми вже облаштували 71 прихистків, закупивши необхідну побутову техніку, постіль, засоби особистої гігієни та ліки. Дізнатися більше можна за хештегом #shelterukrainecampaign.