В Івано-Франківську впродовж 9 червня – 9 липня діє експериментальна майстерня промислового дизайну PromProm від платформи MetaLab. PromProm проходить у рамках проекту ревіталізації заводу «Промприлад», який спільно з партнерами втілює «Тепле Місто»
PromProm пропонує пройти через спільний процес дизайну/проектування елементів фізичного простору, продуктів із залученням та мережуванням різних зацікавлених груп. Простір, з яким працюють на майстерні, який осмислюють, — простір заводу «Промприлад», зокрема та його частина, яку, відповідно до однойменного проекту, планують відновити і в якій буде створено креативний кластер. Оскільки промисловий дизайн — на перетині інтересів споживача і виробника, передбачає розробку концепцій, які зроблять продукт чи систему зручною, функціональною і водночас естетичною, — то залучення різних зацікавлених сторін має велике значення.
До роботи майстерні долучились: від практикуючих дизайнерів, веб-дизайнерів, фотографів, проектантів, архітекторів, урбаністів, місцевих виробників, інженерів до програмістів, маркетологів, активістів й аналітиків бізнес-процесів у великих компаніях. Дехто з учасників є орендарем пілотного проекту «Промприлад». У групі — як досвідчені фахівці, так і студенти і навіть один школяр. Михайло Веклин давно цікавиться меблями, елементами декору та інтер’єром, нині працює в ІKEAMанія, але вже кілька років думає про те, щоб «створити в Івано-Франківську відкриту або вільну майстерню з виготовлення меблів», де однодумці спільно будуть створювати «блага для міста, для себе і друзів». Він каже:
— Я прийшов на PromProm, щоб розвиватись, знайти команду (або влитися у вже сформовану) і робити те, що подобається мені (а це мінімалістичний, практичний дизайн) і, як бачу, багатьом людям теж, бо на речі такого типу є значний запит від друзів, знайомих. Хочу пощупати ті меблі, які ми зробимо на майстерні; думаю, вони будуть ексклюзивні та досконалі — в нас класна команда! За ці кілька днів я відкрив для себе підхід, який раніше не використовував: тут ми не робимо наперед висновків, не шукаємо рішення, де що має стояти і як має виглядати, а спочатку думаємо, обговорюємо, досліджуємо, пропонуємо ідеї, а виробництво, «хардвер» — це кінцевий етап. З деякими колегами ми почали думати про майстерню меблів як пілотний проект.
Якщо для когось з учасників PromProm, цілком можливо, стане кроком до реалізації власної мрії, то для студентів це добра нагода розкрити для себе нову тематику — продакт-дизайну, ревіталізації (пост)індустріальних локацій, та ще й на конкретному і реальному прикладі в рідному місті — на базі «Промприладу». Роксолана Слободянюк й Анастасія Снігур, які навчаються в ІФНТУНГ на спеціальності «Архітектура будівель і споруд», зауважують, що у Франківську для студентів є мало схожих освітніх, пізнавальних ініціатив. На PromProm дівчата «дізнались багато цікавого і навіть більше, ніж очікували»: нова інформація, різні учасники, досвід від практиків — що важливо, позитивний і негативний, а також розуміння, як організувати робочий процес і наскільки важливими у дизайні, проектуванні є попередній аналіз, дослідження. Особливо ж цінною студентки вважають практичну складову: у них вже є певні ідеї, зокрема щодо організації візуальної навігації на «Промприладі».
Учасники PromProm мають розробити концепти, дизайн і прототипи фізичних елементів (від тарілки до стола або системи освітлення тощо) для MetaLab (що буде розташована на «Промприладі»), продумати технологію — і довести свої ідеї до запуску у виробництво з подальшим залученням до процесу виготовлення. Крім наочних результатів роботи майстерні, не менш важливими є й «м’які» ефекти. Координаторка PromProm, архітектора, урбаністка Анна Пашинська говорить:
— Дизайнерові простіше дизайнити одному, але, на нашу думку, спільна робота в рамках майстерні дає додану вартість: це — можливість разом робити свій продукт, якого нам так бракує, а не бути лише ресурсним, аутсорсним майданчиком. PromProm — це не школа чи курс, а платформа, де спільно можуть попрацювати ті, хто має досвід і хто зацікавлений. Тобто мова про комунікацію, розвиток спільноти однодумців, мережування, що, зрештою, впливає на місто, процеси в ньому.
Під час першого етапу учасники майстерні відвідували «Промприлад», щоб дослідити цей простір. Ознайомились з підходами, спектром матеріалів у сучасному дизайні. Наприклад, з Левком Давидюком із Leo D’uk Design (Львів) говорили про дизайнерські тренди, а Іван Нестеренко розповів про світові практики і досвід своєї лабораторії Zelenew (Львів) у напрямі ресайклінгу, зокрема переробки пластику. Тепер, знаючи про базові принципи продакт-дизайну, проаналізувавши потреби майбутніх користувачів і особливості заводського простору, учасники майстерні будуть у групах напрацьовувати ідеї, розподілять завдання щодо розробки продукту, до його виготовлення й аналізу особливостей його експлуатації. Про результат дізнаємось до кінця літа, коли завершиться процес виготовлення спроектованих продуктів.
Фото надано організаторами майстерні PromProm