Створення якісного і сучасного публічного простору — як спільна справа Teple Misto 3511

Створення якісного і сучасного публічного простору — як спільна справа

Проект «Сквер перед друкарнею»
(у рамках програми «Урбаністика»)

Історія успіху від «Теплого Міста» для ІСАР — ініціативного центру сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання».

Ідея створення якісного і сучасного публічного простору перед друкарнею в Івано-Франківську виникла серед громади міста як наслідок незадоволення станом території перед покинутою будівлею типографії у центральній частині міста — на вулиці Січових Стрільців, 78. Серед актуальних проблем ділянки були: стихійний паркінг, сміття, недоглянута зелена зона, відсутність місць для відпочинку для представників різних вікових категорій. Зрозуміло й те, що занедбана площа у центрі міста не сприяє формуванню позитивного туристичного образу Івано-Франківська.

Ініціативна група перетворення скверу в особах Уляни Федик і Романа Рудого звернулась за підтримкою до платформи «Тепле Місто», адже вона має відповідний експертний і практичний досвід у рамках одного з напрямів своєї діяльності — програми «Урбаністика», що якраз спрямована на залучення мешканців Івано-Франківська у процеси якісного оновлення, трансформації і використання міських просторів, відповідно до потреб і функціонального призначення. Проект «Сквер перед друкарнею» актуалізував на практиці важливі питання, як активізація жителів й осередків міста, підтримка низових ініціатив та підвищення рівня відповідальності іванофранківців за міжбудинкові простори, поліпшення якості учасницьких практик містян і формування ефективних механізмів комунікації між міською адміністрацією, бізнесом і громадою. Так, «Тепле Місто» долучилось до проекту «Сквер перед друкарнею» на консультаційному, організаційному, експертному рівнях. Ґрант від громадського ресторану Urban Space 100 (один із проектів «Теплого Міста») допоміг провести хакатон, присвяченій темі скверу. Також за підтримки «Теплого Міста» відбулась відповідна архітектурна резиденція, представники платформи долучились до діагностування проблем локації й оцінки її потенціалу як громадського простору. 

Метою проекту «Сквер перед друкарнею» є перетворення території біля друкарні у привабливий і комфортний громадський простір. Це важливо з огляду на розташування скверу — у пішохідній доступності від важливих точок притягання й транзиту, як залізничний вокзал, центральна площа й центральна пішохідна вулиця (вулиця Незалежності), транспортна магістраль (вулиця Січових Стрільців), низка комерційних закладів, офісів тощо.

Проект реалізовується в кілька етапів. Стартом був хакатон у травні 2016 року, який провели ініціативна група і платформа «Тепле Місто». Тоді  працювали над ідеями з розвитку простору, оживили локацію засобами тактичного урбанізму — створювали й облаштовували вуличні меблі. А в липні 2016-го була розроблена концепція громадського простору біля друкарні. Вона стала результатом 11-денної архітектурної резиденції «Павільйон 78» (діяла у спеціально змайстрованому павільйоні перед друкарнею), що об’єднала мешканців міста, представників органів міської влади, бізнесу, фахівців із міського розвитку та як безпосередніх учасників десяток архітекторів і урбаністів з Києва, Харкова, Львова, Івано-Франківська; куратор резиденції — архітектор, урбаніст із Харкова Ярослав Яковлев.

Для розуміння проблематики і потенціалу простору під час резиденції провели історико-соціальне дослідження — працювали з документами, починаючи від відкриття друкарні 1964 року. Також проаналізували соціальний профіль локації, що дозволило виокремити групи потенційних користувачів майбутнього публічного простору та їхні активності, вивчити думки і побажання містян, зокрема мешканців навколишніх будинків, а також власників місцевих бізнесів. Результати аналітичної роботи стали основою концепції громадського простору перед друкарнею. Її акценти: розширення пішохідного простору (від вулиці Незалежності) та зеленої зони, функціонування будівлі друкарні та площі перед нею у нерозривному зв’язку, наповненість скверу динамічними і статичними елементами (вуличні меблі, тераса, велопаркінг тощо). Змодельовано можливі сценарії використання простору: буденні активності (прогулянки тощо), мистецькі акції (вечірні кінопокази, перформанси, концерти), ігрові заходи тощо.

Успіхом можна вважати не тільки розроблення концепції скверу, а й у ширшому, загальноміському контексті зміну ставлення громади до цієї локації. Завдяки заходам, які відбувались там упродовж весни-літа 2016 року (лекції, воркшопи, арт-вечірки, ін.) мешканці міста почали ідентифікувати майданчик перед друкарнею як наповнене життям місце, де можна і поспілкуватись, і відпочити, й активно та цікаво провести час, долучившись до різних ініціатив.

Після створення концепції та початку роботи над проектом простору стало відомо, що перший поверх друкарні орендувала мережа супермаркетів і планує облаштувати перед будівлею паркувальний майданчик для машин. У результаті тривалих тристоронніх переговорів між міським головою Івано-Франківська, керівництвом мережі супермаркетів і платформою «Тепле Місто» (яка репрезентувала позицію громади) було підписано меморандум про спільну реалізацію проекту благоустрою «Сквер перед друкарнею». Згідно з домовленістю, супермаркет має право організувати на відведеній перед друкарнею ділянці тимчасовий паркінг на період до 21 квітня 2017 року, після чого розпочнеться реорганізація території на сучасний публічний простір.

Нині триває другий етап ініціативи «Сквер перед друкарнею», що передбачає розроблення і затвердження архітектурного проекту громадського простору, базованого на напрацьованій раніше концепції. Завершальною фазою стане втілення цього проекту впродовж 2017-2018 рр. Для Івано-Франківська це фактично прецедент у реалізації громадських урбаністичних ініціатив «знизу догори», приклад поєднання сучасних форм урбаністичної культури і нової візуальної естетики, появи нових підходів у дизайні, формуванні й використанні публічних просторів.

Проект «Сквер перед друкарнею» реалізовується громадою міста Івано-Франківська спільно з платформою «Тепле Місто» за підтримки Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Майстерні міста (Львів), бюро міжнародного співробітництва GIZ, Comixans, «Ресторації Кухня», мережі «23 Ресторани», Sunlight, Пилипець Bikepark, Західної деревокаркасної компанії, «Івано-Франківськ АвтоДор» і низки меценатів. 

Рекомендовані пости
Публікації
“Вільний лікар” і свідомий пацієнт: у Франківську дискутували про медицину та здоров’я
За інформацією Galka, дев’ятого травня в Івано-Франківську дискутували про медицину та відновлення: якою має бути система охорони здоров’я в Україні,...
Детальніше
Публікації
Куди прямує архітектура Івано-Франківська: що не так і як це змінити
Як пише КУРС, в Івано-Франківську архітектори та представники міської влади говорили про збереження історичної спадщини, планування інфраструктури та відпочинкових зон....
Детальніше
Публікації
“Росія вже зазнала поразки, але ми ще не перемогли”. Валерій Пекар у розмові з франківцями про нашу перемогу та післявоєнний світ
Як виглядає українська перемога? Чому росія зазнає поразки? Що змінилося в українському суспільстві за рік великої війни? Які виклики постануть...
Детальніше
Дізнавайся про нові проєкти та можливості першим