Робити надможливе: як волонтери Нововолинська створили дім для переселенців Teple Misto 3511

Робити надможливе: як волонтери Нововолинська створили дім для переселенців

У Нововолинськ від початку повномасштабного вторгнення прибувало все більше людей, які рятувалися від війни. Місто розташоване близько до кордону — хтось їхав далі в Польщу, та були й ті, хто обрав лишитися в Україні.

Волонтерські об’єднання міста спочатку взялася до вирішення базових першочергових завдань: допомогти людям із реєстрацією та пошуком житла. Деякі команди готували для внутрішньо переміщених людей та возили гарячу їжу до кордону, де черги в перші дні простягалися на кілометри, і люди могли стояти в очікуванні кілька діб.

Павло Медина, керівник міського молодіжного центру «Нові Крила», розповідає:

«Коли почалася війна, уже на пʼятий чи шостий день ми з друзями допомагали розвантажувати та завантажувати автомобілі центрам, які підтримували переселенців. Старалися зробити щобільше корисного тут, у тилу війни. Це рішення було покликом зсередини: доки я в безпеці, я маю зробити все для безпеки тих, хто прибуває».


(Павло Медина – на фото зліва)

Наявні тоді варіанти житла не могли вмістити ту кількість людей, які щодня прибували до міста. Тож молодіжний центр «Нові крила» підхопив ініціативу та звернувся за допомогою до навчальних закладів — у їхніх гуртожитках реально створити умови для комфортного проживання людей. Та просто заселити людей у колишні кімнати студентів було б недостатньо.

Молодіжний центр «Нові крила» в Нововолинську за програмою Shelter Ukraine організував підтримку одразу кількох прихистків, де проживають майже 380 вимушено переміщених осіб. 160 із них — діти із Київської, Луганської, Донецької та Харківської областей.

«Перше, що ми зрозуміли, — житло, що підходить студентам, не дуже підходить дітлахам, бабусям і дідусям. Це, напевно, і стало найбільшим викликом — забезпечити людей комфортом», — зазначає Павло Медина.

Прихистки вирішили облаштувати на базі гуртожитків Нововолинського електромеханічного коледжу та Центру професійної технічної освіти. У кожному шелтері, де є діти молодшого віку, школярі та студенти, з’явилися ігрові та навчальні кімнати. Для дітей також створили можливість активно проводити час на свіжому повітрі. Молодь гуртується навколо коворкінгу, який діє в центрі міста. Попри війну та невизначену ситуацію щодо майбутнього, люди не припиняють вчитися, працювати, обмінюватися досвідом.

Молодіжний центр «Нові крила» вже давно працює у сфері соціальних ініціатив. У команді, яка координує розвиток шелтерів, — п’ять волонтерів. В кожному прихистку також є своя мінікоманда, яка безпосередньо спілкується з людьми та реагує на їхні потреби. Для забезпечення прихистків необхідним у кожній команді є розподіл ролей та зон відповідальності. Є люди, які домовляються з локальним бізнесом та фермерами про постачання круп, мʼяса, овочів та фруктів. Є ті, хто спілкується про підтримку з державними програмами та органами місцевого самоврядування. Вони допомагають забезпечити та розширити можливості шелтерів. Команда, у якій працює Павло Медина, взаємодіє з волонтерськими штабами, що координуються з міжнародними партнерами. Навколо діяльності центру згуртувалися й інші волонтерські ініціативи міста.

Павло каже:

«Багато волонтерів у прихистках працюють у режимі «я роблю недостатньо», і цим виснажують себе, вигорають. Для підсилення команди було б добре мати вузькоспеціалізованих експертів. Наприклад, психолог допоміг би, насамперед внутрішньо переміщеним особам. Також він буде корисний командам, які роблять надможливе».

Партнерство й командна робота — це база для реалізації будь-якого проєкту. Особливо, коли йдеться про допомогу людям. Павло Медина додає:

«Треба розуміти, хто з вами буде в цьому човні, які ваші сильні сторони, а де треба підсилення. Цінність будь-якого такого проєкту — це люди».

 

Читайте також: Як Драмтеатр в Івано-Франківську став штабом допомоги постраждалим від війни 

________________________________________________________________________________________
 

Довідка: Проєкт «Shelter Ukraine» підтримує соціальні ініціативи, що розв’язують гуманітарні проблеми цивільного населення в умовах війни. Від 28 лютого ініціатива допомогла понад 22 000 українців. Разом із партнерами ми вже облаштували 71 прихистків, закупивши необхідну побутову техніку, постіль, засоби особистої гігієни та ліки. Дізнатися більше можна за хештегом #shelterukrainecampaign.

Рекомендовані пости
Публікації
“Вільний лікар” і свідомий пацієнт: у Франківську дискутували про медицину та здоров’я
За інформацією Galka, дев’ятого травня в Івано-Франківську дискутували про медицину та відновлення: якою має бути система охорони здоров’я в Україні,...
Детальніше
Публікації
Куди прямує архітектура Івано-Франківська: що не так і як це змінити
Як пише КУРС, в Івано-Франківську архітектори та представники міської влади говорили про збереження історичної спадщини, планування інфраструктури та відпочинкових зон....
Детальніше
Публікації
“Росія вже зазнала поразки, але ми ще не перемогли”. Валерій Пекар у розмові з франківцями про нашу перемогу та післявоєнний світ
Як виглядає українська перемога? Чому росія зазнає поразки? Що змінилося в українському суспільстві за рік великої війни? Які виклики постануть...
Детальніше
Дізнавайся про нові проєкти та можливості першим