У третьому конкурсі програми «Міські Ґранти» перемогли 5 проектів. Проект «Портрет місця і часу. Невідомий світ Параски Плитки-Горицвіт» – один із них. Тематичний напрям проекту – сучасне мистецтво.
Команда проекту організувала першу в Україні і світі виставку світлин гуцульської художниці, письменниці, фольклористки, народного філософа Параски Плитки-Горицвіт, щоб привернути увагу до фотографічного спадку мисткині та спонукати громадськість впорядковувати сімейні фотоархіви.
10 листопада у приміщенні Івано-Франківського краєзнавчого музею відкрилась виставка робіт мисткині, яка тривала до 28 листопада. Відкриття виставки відвідало близько 60 осіб. Репортаж про відкриття виставки можна переглянути в статті газети «Галицький Кореспондент».
Параска Плитка-Горицвіт (1927-1998) – народна письменниця, поетеса, художниця, філософ, етнограф, фотограф. Мешкала у відомому карпатському селі Криворівня на Гуцульщині. Типова представниця народного наївного мистецтва, яку називають «Гомером Гуцульщини». Творчий доробок Параски Плитки-Горицвіт дуже різноманітний: поезія, рукотворні книжки, живопис, ікони, фотографії.
Як етнограф, Параска Плитка–Горицвіт також займалася ретельною фотодокументацією гуцульського побуту і звичаїв. Ця частина її доробку до сьогодні залишається фактично недослідженою. Під час експедиції у с. Криворівня в хаті мисткині знайдено понад 200 плівок та кілька фотоальбомів зі світлинами її авторства. На фото зафіксовано побут гуцулів, народні та релігійні свята, портрети місцевих мешканців та гостей села Криворівня. Плівки знаходяться у критичному стані, оскільки зберігаються в невідповідних умовах.
«Унікальні архівні матеріали Плитки-Горицвіт – це частина історії Івано-Франківщини, яка за кілька років безслідно зникне, якщо вже сьогодні не законсервувати плівки, знайдені на горищі дому художниці. Реставрувавши та оцифрувавши матеріали, ми прагнемо створити сайт та видати альбом, щоб зробити спадок Параски публічним та доступним для людей, що цікавляться мистецтвом, дослівників української аматорської фотографії та народного побуту. Також в подальшому планується створення масштабної експозиції та мультимедійних проектів на основі світлин Плитки-Горицвіт. Інтернет-сторінка створена кілька місяців тому вказує на високий рівень інтересу до творчості Параски Плитки-Горицвіт. На сьогодні ми вже отримали пропозиції провести виставки художниці у Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини, київській галереї «Камера» та «Українському домі» у Варшаві. Тож виставка в Івано-Франківську стала початком масштабного проекту, розрахованого на привернення уваги не лише до особи художника, але й до самого регіону дослідників, краєзнавців, істориків, аматорів фотографії, художників, а створена вже в 2017 році сучасна експозиція в хаті-музеї Параски Плитки-Горицвіт стане додатковою принадою на туристичній мапі Івано-Франківщини», – команда проекту у складі Наталії Довгої, Катерини Бучатської, Максима Руденка.
Під час реалізації проекту команда знайшла велику кількість партнерів, серед яких: Український центр МІМ, Сільська рада села Криворівня, Centrum badań nad fotografiją (Варшава), Iвано-Франкiвська обласна унiверсальна наукова бiблiотека iм. I. Франка, Ресторан здорового харчування «Zdorovyй», Туристично-інвестиційний центр, Івано-Франківський краєзнавчий музей, галерея «Камера».
Довідка: У вересні 2015 року платформа «Тепле Місто» заснувала програму «Міські Ґранти» з метою активізувати та посилювати ініціативи, громадські організації і середовища, які ставлять за мету прогресивний розвиток міста, втілювати практичні проекти, що покращують якість життя в місті, та залучати громаду міста до активної участі у процесах розвитку Івано-Франківська.