Культура, як механізм, що допомагає продовжувати жити: про що була зустріч з видавництвом IST Publishing? Teple Misto 3511

Культура, як механізм, що допомагає продовжувати жити: про що була зустріч з видавництвом IST Publishing?

16 березня на Promprylad.Renovation відбулась зустріч з українським видавництвом IST Publishing в межах серії заходів програми промоції «Читай» від платформи «Тепле місто». Її учасники – співзасновниця IST Publishing Катерина Носко, літературна критикиня та журналістка Марія Бліндюк та координатор програми «Читай» Тарас Малий.

IST Publishing («іст паблішинг») — незалежне мале видавництво, що спеціалізується на книжках про сучасну культуру та мистецтво, засноване однодумцями: Катериною Носко, Анастасією Леоновою та Борисом Філоненко.

Фокус зустрічі ­­­­– серія книжок warning books series про війну, культуру та їх спорідненість. Видавництво зазначає, що ці книжки – «відповідь на повномасштабне вторгнення, коли за необхідністю воєнного захисту країни постали нагальні питання про культуру».

(Марія Бліндюк, Катерина Носко, Тарас Малий)

Про те, як виникла ідея цієї серії, Катерина розповідає крізь призму спогадів подій перших тижнів війни, коли для одних читати стало важко взагалі, а для інших це навпаки стало порятунком і способом відволіктися. «Була необхідність зрозуміти те, що відбувається під час війни з культурою, як культура може впливати на війну. Війна створена людьми, і культура створена людьми. Тобто вони чимось споріднені. І ці книжки – спроба розібратися й зрозуміти, знайти відповіді на запитання: як взагалі з цим бути?».

Нехай назва серії книг не збиває вас з пантелику. Олег Кобзар, співавтор YouTube-каналу «Не розлий на книжку каву», завітав на подію та поділився своїм досвідом. Він очікував, що warning books series буде «застереженням» про російську агресію проти України. Натомість книжки з цієї серії – «Повітряна війна та література» В. Ґ. Зебальда та «Терор з повітря» Петера Слотердайка (яка готується до видання  і зараз її можна передзамовити) – це історії ХХ століття. Катерина Носко зауважує, що warning books series допомагає подивитися на проблему війни з іншої сторони: «Як видавництво про культуру та мистецтво, ми орієнтуємось на питання, як писати про них у часи катастрофи. Це не означає, що нас не цікавить, як це пов’язано з сучасними обставинами, ми просто розглядаємо питання з іншої сторони, глобальної, адже війна вплинула на різні культури у світі».

Окрім дискусії навколо книжок серії, на події відвідувачі дізнались про історію виникнення видавництва. Розпитали видавчиню про виклики, які виникали на цьому шляху і після 24 лютого зокрема. Від початку повномасштабного вторгнення IST Publishing продовжували отримувати нові замовлення. На думку Катерини Носко, «книги, незважаючи ні на що, мають залишатися в обігу».

Загалом IST Publishing спеціалізується на перекладній літературі, але українські автори також друкуються: це і артбуки, і художні твори. Видавниця поділилась, що минулого року польські партнери придбали права на книжку «Знак. Українські товарні знаки 1960–1980-х років». «Україна репрезентується через культуру», — зазначає Катерина. 

«Це другий івент в Івано-Франківську за участю нашого видавництва. Мені дуже подобається аудиторія: всі такі відкриті, жваві, ставлять запитання. Тут дуже тепло. «Промприлад.Реновація» – культурний осередок, заради якого, мені здається, взагалі можна переїжджати у Франківськ. Обов’язково в майбутньому будемо організовувати тут події, презентації книжок», — ділиться враженнями співзасновниця IST Publishing Анастасія Леонова.

* * *
«Читай» – програма промоції читання, що має на меті формування в суспільстві постійної звички читати книжки, а також сприяти соціальній згуртованості через розвиток середовища та залучення нових аудиторій. В основі нашої роботи – щорічна програма подій та активностей, спрямованих на поглиблення культури читання як у локальних громадах, так і в суспільстві.

Рекомендовані пости
Публікації
“Вільний лікар” і свідомий пацієнт: у Франківську дискутували про медицину та здоров’я
За інформацією Galka, дев’ятого травня в Івано-Франківську дискутували про медицину та відновлення: якою має бути система охорони здоров’я в Україні,...
Детальніше
Публікації
Куди прямує архітектура Івано-Франківська: що не так і як це змінити
Як пише КУРС, в Івано-Франківську архітектори та представники міської влади говорили про збереження історичної спадщини, планування інфраструктури та відпочинкових зон....
Детальніше
Публікації
“Росія вже зазнала поразки, але ми ще не перемогли”. Валерій Пекар у розмові з франківцями про нашу перемогу та післявоєнний світ
Як виглядає українська перемога? Чому росія зазнає поразки? Що змінилося в українському суспільстві за рік великої війни? Які виклики постануть...
Детальніше
Дізнавайся про нові проєкти та можливості першим