Читаючи «Човен»: якою була розмова про українські Донеччину та Луганщину з видавництвом «Човен» Teple Misto 3511

Читаючи «Човен»: якою була розмова про українські Донеччину та Луганщину з видавництвом «Човен»

Програма промоції читання «Читай» у межах платформи «Тепле місто» розпочала новий цикл подій: упродовж березня та квітня в місті проведуть серію зустрічей, покликаних познайомити читачів і читачок із малими українськими видавництвами та їх актуальними виданнями, що з’явилися впродовж року повномасштабного вторгнення.

(Ігор Балинський, Світлана Ославська, Катерина Зарембо, Тарас Малий)

Перша зустріч — із видавництвом «Човен», що спеціалізується на репортажній та документальній літературі. Учасники розмови — співзасновник видавництва Ігор Балинський та авторки двох важливих книжок про українські Донеччину та Луганщину — Катерина Зарембо («Схід українського сонця») та Світлана Ославська («Сєверодонецьк. Репортажі з минулого»).

«Мені важливо представляти книжку в кожній області, у кожному регіоні України. В Івано-Франківську я зустріла дуже живу аудиторію, дуже включену, дуже глибоку. Люди вміють відчитувати сенси і для мене важливо, що у великій кількості міст України є свої читаючі середовища й кожна читацька аудиторія має свою особливість, яка обумовлена контекстом міста. «Промприлад» творить сенси і приваблює людей різних і водночас вони мають дещо спільне — це люди проактивні, які мають бажання вчитися і щось створювати. Це я побачила на дискусії. Для мене ця презентація була цінна також спільною розмовою з Ігорем Балинським та Світланою Ославською. Мені це надзвичайно сподобалось! Одна справа, коли ти варишся в соці власних думок, і зовсім інша, коли кожен зі спікерів дає свою перспективу. Ігор Балинський — як інтелектуал, як видавець, Світлана Ославська — як репортажистка, і я — як дослідниця з наукової сфери. Разом ми зробили доволі цікавий «розмовний коктейль». Помічною була також модерація Тараса Малого (координатор програми «Читай» — ред.). Його рефлексії, тон, який він задавав, були надзвичайно на користь розмові про український схід», — поділилася враженнями після зустрічі Катерина Зарембо.

(Світлана Ославська та Катерина Зарембо)

Серед авдиторії події є ті, хто переїхав із Харківщини, Луганщини, Донеччини. Вони спілкувалася з авторками й після події — обговорювали окремі моменти текстів та ділилися власними спогадами.

«Я мешкаю у Франківську з кінця минулого квітня, і лише зараз відкрила для себе «Промприлад». Виявляється, тут відбуваються літературні події! Книжки — це моя велика пристрасть, я веду про них відеоблог на YouTube, й от нарешті запізналася із книголюдьми у Франківську. Моє головне враження від події: голодний нарешті наївся! По-перше, було дуже цікаво слухати авторок і видавця Ігоря Балинського. А по-друге, я познайомилася з людьми, які так само пристрасно й багато читають, і з якими ми не могли наговоритись. З ними хочеться говорити ще, ходити на каву і створювати книжковий клуб», — говорить Тетяна Добрянська, книжкова блогерка та авторка YouTube-каналу «Не розлий на книжку каву».

Навколо книжкова розмова ж виглядала як ретроспектива досвіду авторок: Світлани Ославської, яка впродовж 2 років поверталася в рідний Сєверодонецьк, щоби розповісти про його міфи та ідентичність як репортерка, та Катерини Зарембо, якій вдалося через контакт з українськими спільнотами Донеччини та Луганщини розповісти менш відомі історії цього регіону.

Співзасновник видавництва «Човен» Ігор Балинський зазначає, що обидві книжки планувалися до виходу у світ у доволі невизначені часи.

«Не було зрозуміло, як буде функціонувати ринок і який формат, жанр буде затребуваний серед читачів. У квітні-травні постійно змінювалася і ситуація на фронті: тоді почалася активна фаза бойових дій на Донбасі, росіяни окупували Сєвєродонецьк, наша армія просувалася на схід. Книжки Світлани та Катерини зафіксували історію цих міст, загалом Донеччину й Луганщину до повномасштабного вторгнення. Їхні книжки перетворилися на задокументовану пам’ять про регіон. Тоді ми вирішили: не залежно від того як розгортатимуться події — книжки будуть видані», –– розповідає видавець.

(Ігор Балинський)

«Продовжуючи видавати книжки, у тому числі про український схід, ми чинимо культурний спротив. Протиставляти нормальність реальності війни, діям агресора. За змістом і якістю «Схід українського сонця» та «Сєверодонецьк» є ідеологією про українські Донеччину та Луганщину».

У межах цієї серії подій організаторам важливо привернути увагу читацької спільноти до незалежних малих видавництв, а розмови із засновниками чи авторками побудувати довкола актуальних видань, що з’явилися торік чи на початку 2023.

«Малі видавці меншою мірою представлені в локальних книгарнях, друкують менші наклади і взаємодіють з аудиторією через власні сторінки. Разом із тим, їхні книги — це книги на часі, які варті уваги читачів і читачок, адже дозволяють дізнатися більше й поспілкуватися про спільну історію, війну та культуру (чи їх спорідненість)», — зазначає координатор програми «Читай» Тарас Малий.

* * *
«Читай» – програма промоції читання, що має на меті формування в суспільстві постійної звички читати книжки, а також сприяти соціальній згуртованості через розвиток середовища та залучення нових аудиторій. В основі нашої роботи – щорічна програма подій та активностей, спрямованих на поглиблення культури читання як у локальних громадах, так і в суспільстві.

Рекомендовані пости
Публікації
“Вільний лікар” і свідомий пацієнт: у Франківську дискутували про медицину та здоров’я
За інформацією Galka, дев’ятого травня в Івано-Франківську дискутували про медицину та відновлення: якою має бути система охорони здоров’я в Україні,...
Детальніше
Публікації
Куди прямує архітектура Івано-Франківська: що не так і як це змінити
Як пише КУРС, в Івано-Франківську архітектори та представники міської влади говорили про збереження історичної спадщини, планування інфраструктури та відпочинкових зон....
Детальніше
Публікації
“Росія вже зазнала поразки, але ми ще не перемогли”. Валерій Пекар у розмові з франківцями про нашу перемогу та післявоєнний світ
Як виглядає українська перемога? Чому росія зазнає поразки? Що змінилося в українському суспільстві за рік великої війни? Які виклики постануть...
Детальніше
Дізнавайся про нові проєкти та можливості першим