Міжнародний урбаністичний фестиваль «Сеанс міського сканування’19» відбувся у Франківську з 21 травня до 14 липня.
Після року урбаністичних досліджень заводу «Промприлад» та району навколо нього з урахуванням актуальних тенденцій міського розвитку викристалізувалася тематика, ідея щодо локації та назва цьогорічного фестивалю — MANUFUTURING.
Це гра слів, які можна інтерпретувати по-різному:
«мануфактура майбутнього» («MANUfaktura + FUTURum»), «творення майбутнього руками» («MANUs+ FUTURum») або навіть «інструкція до майбутнього» («MANUal+ FUTURe»).
У 20-му столітті наші міста були побудовані для життя, праці та відпочинку. Ці функції були просторово відокремлені один від одного, щоб бути більш ефективними та раціональними.
Сьогодні ми стаємо заручниками цього поділу, витрачаючи час, для того, щоб дістатися до центру міста, до офісу чи місця відпочинку, змушені проїжджати «спальні» райони, минати величезні (пост)промислові зони. Тому жителі міста, а також бізнеси, виявляють цікавість до поєднання виробництва та житла у місті.
Поєднуючи виробництво, життя та дозвілля ми скорочуємо маршрути, люди опинаються ближче до виробництва, послуг та культурних заходів. Ця близькість, у свою чергу, забезпечує нові знання та відкриває нові можливості для співробітництва, виробництва та інновацій.
Виробничі потужності, що продовжують функціонувати, створили умови сценарію для учасників фестивалю «Сеанс міського сканування 2019», за яким виробництво стало основою для місцевої економіки в громаді.
— Чи може це бути альтернативою тенденції зовнішнього виробництва?
— Які наслідки перенесення виробництва з міста?
— Чи впливає це на навички та інновації в промисловості?
— Як архітектура, дизайн і мистецтво можуть зробити внесок у кругову економіку міста?
— Як інтегрувати проект ревіталізації старого заводу в розвиток району?
Фізично фестиваль сфокусувався на районі навколо заводу «Промприлад». Цей район міста, без чітко вираженої власної ідентичності, має великий потенціал для подальшого розвитку. Близьке розташування до культурно-історичного центру міста нівелює спроби малого бізнесу й освітньо-культурних організацій закріпитись у районі та «децентралізувати» його.
Проєкт ревіталізації заводу «Промприлад» потребував якісної інтеграції в район, щоб в майбутньому може слугувати осередком для соціально активних жителів.
Використовуючи нові інструменти — децентралізації, партисипації та планування, змоделюємо комфортне для всіх майбутнє району та сплануємо шлях його втілення. У співпраці з експертами та містянами спробуємо розробити стратегію продуманої ревіталізації та інтеграції заводу «Промприлад» в район, а також дамо поштовх до формування соціально активної спільноти району.
«Сеанс Міського Сканування» обґрунтований та практичний: вибір тематики, локацій та інструментів базується на попередніх дослідженнях і матиме вплив на місто в подальшому.
Це не фестиваль заради фестивалю, а фестиваль як імпульс для подальшого сталого розвитку міста та регіону. Крім того, розроблені та протестовані стратегії і прийоми можуть бути застосовані й втілені в інших містах України.
Фестиваль зосередить увагу на шести, пов’язаних між собою темах:
(1) Виробництво в місті,
(2) Циркулярна економіка,
(3) Спільні відкриті робочі простори,
(4) Включення громади в урбаністичні процеси в місті,
(5) Децентралізація — місто та його райони,
(6) Пост-ревіталізація.
ЛОКАЛЬНИЙ КОНТЕКСТ
Україна перебуває в часі великих змін. В останні роки відбулася певна трансформація суспільної свідомості: з’явилося чіткіше розуміння українцями власної ідентичності та сформувалося нове бачення свого майбутнього для своєї країни. Україна як держава і соціум вступили у більш активний діалог зі світом, зокрема з країнами Європи, орієнтуючись на їхній досвід. Розпочалася реформа децентралізації, оновлення законодавчої бази, формування локальної демократії та нових інструментів регулювання і планування життєдіяльності міст.
Для Івано-Франківська, як і для багатьох інших західноукраїнських міст, характерне багате нашарування історичної спадщини. Крім архітектури часів Австро-Угорської імперії та Речі Посполитої не менш цікавим є радянський модернізм зокрема об'єкти індустріального призначення. Завод «Промприлад», втративши свої виробничі потужності, залишається важливим ідентифікаційним об’єктом на мапі міста й цікавим для експериментів та досліджень. Увесь простір заводу все ще «живий»: якщо інші ревіталізаційні проекти потрібно починати з нуля, тут «у спадок» від індустріального минулого маємо відносно готовий простір для нових починань. На його базі існує реальна можливість знайти рішення для збереження цінності місцевого виробництва й уявити собі майбутнє, де воно відіграє ключову роль для підтримки міських громад та розвитку міста та регіону. На цей час зберігається тенденція аутсорсингового виробництва та вибіркового екологічного дизайну в європейських містах.
— Але якими для міста можуть бути наслідки, якщо ці тенденції зміняться?
— Як запобігти втраті виробничих навичок в регіоні у теперішній ситуації?
Івано-Франківськ — місто з великим потенціалом, про що свідчить стабільний потік нових мешканців. Замість того, щоб зациклюватись на реальності, яка не влаштовує всіх, та йти далі, не пропонуючи жодних варіантів і можливостей розвитку, ми віддаємо перевагу маршруту, який веде до реалістичних утопій. Фестиваль СМС один з кроків на шляху до демократичного міста та його подальшого сталого розвитку для всіх його мешканців.
ДЛЯ КОГО:
– професійних міських експертів,
– архітекторів,
– художників,
– активістів та людей, яким близька та цікава тема взаємодії з мешканцями в процесі воркшопів та під час будівельних таборів, симпозіумів, міських резиденцій, мистецьких та архітектурних проєктів, музичних концертів та вечірок.
У програмі фестивалю – мистецька резиденція «Ми ніколи не самі»; симпозіум, майстерні та воркшопи, присвячені перетворенню просторів та речей; будівельний табір і експериментальний цех, а також «Музична програма».
На мистецьку резиденцію до Івано-Франківська для дослідження та перетворення тутешнього міського простору приїхали 10 урбаністів – з України та різних країн світу. Організатори фестивалю з-поміж 99 іноземних заявок відібрали п’ять. Учасниками резиденції та міжнародними кураторами фестивалю стали архітекторка Тіана Цветковіч з Сербії, дует просторових дизайнерів Клодіана Мілона (Албанія) і Юань Чун Лю (Тайвань) MILLONALIU, архітекторка Еліс Хаддад з Люксембургу, візуальна художниця Зуза Голінська з Варшави та міський планувальник Дібуенду Мругарай з Індії. Куратори від України – четверо киян: митці Ольга Зовська та Ілля Яковенко, художник Олександр Курмаз, архітекторка Дана Косміна. Від організаторів, франківської платформи MetaLab резиденткою була архітекторка Анна Кузишин. Важлива відмінність цьогорічного фестивалю – він фокусується на одному мікрорайоні міста, який лежить довкола «Промприладу». Це масив Франківська в межах вулиць від Січових Стрільців до Ребета, від Коновальця до залізничної колії на Хриплинській.