Живий бізнес – краща винагорода за стійкість під час коронакризи Teple Misto 3511

Живий бізнес – краща винагорода за стійкість під час коронакризи

В умовах світової економічної кризи український бізнес стурбований низкою принципових та актуальних питань: як зберегти власну справу, захистити кошти від знецінення, що робити задля швидкої та ефективної адаптації до нових викликів, як довго триватиме криза, та яким, врешті-решт, буде життя після рестарту економіки. Ці та інші питання нещодавно обговорювали під час серії антикризових вебінарів з Вячеславом Климовим, співзасновником компанії "Нова Пошта" :

Небезпека, яка стосується кожного

"Хочу висловити власну думку на прикладі антикризових рішень компанії «Нова пошта». Почну з того, що будь яка криза, це – перш-за все, випробування бізнесу на відповідальність за безпеку своїх клієнтів, адже успішне підприємництво є невід’ємною частиною економіки держави та її громадян. Сьогодні Україна переживає дійсно найскладніші часи. Ми опинилися між глобальними світовими викликами, які більш токсичні за кризові явища 2008 року, та серйозними внутрішніми ризиками – фінансовими та управлінськими. Громадянське суспільство та бізнес були змушені стати на захист самих себе, а отже і держави. Саме підприємці першими почали говорити про страшну загрозу коронавірусу. Маю честь знати людей, які з грудня 2019 року били в набат — доводили українській владі за допомогою математичних моделей і медичної аналітики, що небезпека стосується кожного.

Не залишилася осторонь і «Нова пошта».  По-перше ми зрозуміли, що насамперед ми маємо захистити 8 мільйонів своїх клієнтів та 28 тисяч співробітників. Ми стали однією з перших компаній, яка відзвітувала про спрямування 25 млн грн з власного обігу на боротьбу та протистояння поширенню COVID-19. За ці кошти ми придбали для лікарень сучасне обладнання, медикаменти, засоби індивідуального захисту. А ще були фантастичні витрати на захист персоналу та клієнтів. На сьогодні ми вже витратили на ці речі майже 94 млн грн, і продовжуємо інвестувати в безпеку. Так, я не обмовився. Це – саме інвестиції, адже здоров’я людей є критичною умовою виживання та успішного розвитку підприємництва.

Адаптація до нових умов: "Ми ніколи не працювали настільки ефективно як зараз"

– Окрім величезних фінансових витрат нам було дуже складно протягом кількох днів адаптувати 6 тисяч відділень по всій країні до праці в умовах карантину та жорстких обмежень. Довелося невідкладно трансформувати величезну мережу під зовсім інші операційні та сервісні процеси. На побудову комфортного сервісу у відділеннях ми витратили дуже багато часу. І ось за кілька днів мали повністю перебудувати роботу, щоб гарантувати захист людей: забезпечити чітке дотримання дистанції між клієнтами, прискорити видачу відправлень, налагодити процес отримання замовлень не заходячи до відділень, та інше. Зараз ми стрімко розвиваємо велику палітру нових селф-сервісів з дистанційного оформлення замовлень. Тобто, величезні зусилля та фінансові витрати спрямовано на те, щоб наші відділення та послуги адресної доставки були безпечними для споживачів та працівників «Нової пошти». Я вже не кажу про дезінфекційні заходи та забезпечення працівників засобами індивідуального захисту. Це – зрозумілі речі.

Ще одним дуже вагомим кроком стало впровадження медичного страхування для всіх без винятку працівників з першого дня роботи. Раніше медична страховка надавалася після року з моменту працевлаштування.

Ми розуміємо, що «Нова пошта» є для країни інфраструктурою стратегічного значення, яка не має зупинятися а ні на секунду за будь яких умов. Адже компанія безкоштовно доставляє для лікарень важливі державні медичні грузи. І в цій справі ми встановили рекорд – 25 регіонів отримали 120 тон вантажу всього за 4 доби! Окрім того, ми беремо активну участь у партнерських благодійних проєктах по доставці ліків, медичних засобів і продуктів: це і безкоштовна доставка продовольчих пакунків у рамках проекту з Rozetka та «Життєлюб», в рамках проєкту з КМДА ми теж доставляємо продуктові набори для одиноких, літніх людей. Нещодавно доставили велику кількість засобів для дезинфекції спільно з магазинами «Ева» по всій країні. Започаткували проект з компанієй Loreal по доставці санітайзеров. Можна перераховувати кількість наших гуманітарних проектів безкінечно. Крім того, ми вже доставляємо продукти по всій країні, які людина може купити в онлайн-магазині типу Ашан, Таврія В, АТБ. Ще один напрям — доставка лікарських засобів, який теж став великим сегментом сервісу «Нової пошти». Ми вже працюємо з великими аптечними мережами, такими як 911 та іншими.

Як співвласник компанії мушу констатувати: за 19 років існування компанії, ми ніколи не працювали настільки ефективно як зараз: впродовж годин приймаємо і реалізуємо рішення, на які раніше могли витратити кілька тижнів, а то й місяців. Саме за це і можна подякувати кризі, якщо так доречно казати.

Саме тому я абсолютно впевнений, що «Нова пошта» вийде з кризи набагато сильнішою, завдяки впровадженню сучасних технологій, позбавившись застарілих, неефективних процесів. По суті ми вже давно не є суто транспортною компанією – ми є потужною digital-платформою. Структурний підрозділ «Нової пошти» – компанія «Пост Фінанс» має власну платіжну систему NovaPay. У нас є дуже великі здорові амбіції у фінансовій сфері. Для нас це є дуже цікавим та перспективним напрямком, зоною інновацій та подальших інвестицій.

Наші сортувальні центри — приклад суцільної автоматизації, адже з великими обсягами неможливо оперувати у режимі ручної праці.  В цьому можна пересвідчитись у Хмельницькому, Львівському терміналах, Київському сортувальному центрі. При цьому, постійна автоматизація та діджиталізація жодним чином не загрожують скороченням персоналу. Це треба розуміти. Роботи для наших працівників вдосталь. Просто ми змінюємо формат професій, підвищуємо вимоги до кожного співробітника і це стимулює постійне прагнення персоналу до навчання, саморозвитку, нових професійних знань та практичних навичок. Саме такий підхід я називаю ефективною оптимізацією корпоративних процесів.

Чому бізнес такий важливий в теперішніх умовах

– А зараз до того, чим скінчиться нинішня криза. На мій погляд, в житті суспільства держави стане менше, а ось бізнесу – більше. Переконаний в тому, що якби у медичній сфері було більше бізнесу, наслідки коронавірусу були б значно меншими. Адже бізнес справляється з пандемією набагато краще ніж держава. Я не кажу саме про українську владу. Я маю на увазі світовий досвід. Південна Корея, де 95% лікарень є приватними, найбільш успішно протистояла коронавірусу. Але це особисто моя точка зору.

Щодо прогнозів: на мій погляд, впродовж травня та всього літа державі та бізнесу буде важко. Ситуація з коронавірусом тільки посилить вплив фінансової, економічної кризи, в епіцентрі якої перебуває Україна. За великим рахунком, ще 1,5-2 місяці країна «простоюватиме». Багато бізнесів, ресторани або кінотеатри, в край складному становищі. Багатьом оговтатися та повернутися до нормальної праці буде досить проблематично. Саме влітку, після спаду вірусної кризи, свого пику досягне криза економічна. Досить очевидно, що відбудовувати зруйноване двома кризами доведеться мінімум до кінця 2020 року. Саме тому, з позицій оптимістичного реалізму, я радив би підприємцям готуватися саме до такого сценарію.

Що робити далі?

– Проте, я не вважаю цей сценарій песимістичним. Скоріше – навпаки. Дійсно, багато бізнесів можуть не пережити цей мікс кризових явищ. Але я впевнений в тому, що негаразди переживуть всі без виключення підприємці. Навіть ті, хто працював у великих індустріях, які стали першою здобиччю кризи, перебудують бізнес-моделі, запровадять нові підходи, знайдуть для себе нові ринки, тобто – вийдуть з токсичної ситуації сильнішими та успішнішими. 

Що робити сьогодні? На мій погляд, антикризові заходи великого, малого та середнього бізнесу загалом не мають особливих відмінностей. Малий та середній бізнес, як на мене, мають більше приділяти уваги фінансовій звітності. Це дасть розуміння, скільки грошей у них є, і скільки генерують. А в цілому рішення досить стандартні: максимальне наджорстке скорочення видатків, позбавлення неефективних процесів, відмова від функцій та продукту, що не приносять прибутку. Але, ще раз підкреслю, що пріоритет №1 – гарантування безпеки клієнтів та співробітників.  

Пам’ятайте про головне – все що ви можете сьогодні зробити корисного для себе та держави – це вижити! Живий бізнес стане вашою головною нагородою за підсумками цієї кризи".

Рекомендовані пости
Публікації
“Вільний лікар” і свідомий пацієнт: у Франківську дискутували про медицину та здоров’я
За інформацією Galka, дев’ятого травня в Івано-Франківську дискутували про медицину та відновлення: якою має бути система охорони здоров’я в Україні,...
Детальніше
Публікації
Куди прямує архітектура Івано-Франківська: що не так і як це змінити
Як пише КУРС, в Івано-Франківську архітектори та представники міської влади говорили про збереження історичної спадщини, планування інфраструктури та відпочинкових зон....
Детальніше
Публікації
“Росія вже зазнала поразки, але ми ще не перемогли”. Валерій Пекар у розмові з франківцями про нашу перемогу та післявоєнний світ
Як виглядає українська перемога? Чому росія зазнає поразки? Що змінилося в українському суспільстві за рік великої війни? Які виклики постануть...
Детальніше
Дізнавайся про нові проєкти та можливості першим