Новини

Ціль — сконструювати сучасність заводу

У рамках урбан-фестивалю «Сеанс Міського Сканування» проходитиме воркшоп «take industrial, think cultural / Промприлад, як це працює?», мета якого —  зрозуміти значення і потенціал заводу «Промприлад» в Івано-Франківську у загальноміському контексті. Цей захід цікавий тим, що, крім Франківська, передбачає роботу групи ще і в Берліні.

Спершу учасники працюватимуть у нашому місті, а восени українська група поїде до столиці Німеччини. Учасники з України ознайомляться з іноземними практиками у сфері ревіталізації будівель і просторів: німецький досвід мав би допомогти у напрацюванні сценаріїв розвитку для франківського «Промприладу».

Координаторка воркшопу Марія Семененко розповіла про те, як виглядатиме робота групи:

— Зазвичай схожі програми націлені на те, щоб спочатку вивчити іноземний досвід, а після того уже застосувати його в локальному (у нашому випадку українському) контексті. Та цього разу ми робимо все навпаки. Спочатку німецька група приїде до Франківська, щоб разом з українськими колегами попрацювати над кейсом «Промприладу». А потім українці поїдуть у Берлін — не тільки, щоб подивитись на різні приклади трансформації індустріальних зон міста, а й розказати про свій досвід, який дуже відрізняється від німецьких кейсів. Я вважаю, що ця відмінність і є цінністю, яку цікаво представити у німецькій столиці. Таким чином ми уникнемо логіки «копіпаст» і, сподіваюсь, зможемо організувати дискусію і провести щось на зразок брейнштормінгу для напрацювання нових критеріїв вдалого перетворення «не-місць» міста залежно від локального контексту. Крім того, обрана логіка програми обміну допоможе краще підготуватися до поїздки в Берлін — ми будемо вивчати зразки цього міста на основі вже отриманого досвіду на «Примприладі», що, можливо, сформує більш критичну оптику сприйняття інформації.

—  Як мала б виглядати робота на «Промприладі»?

—  Учасники воркшопу в буквальному сенсі повинні просканувати завод: вивчити його минуле, поміркувати над майбутнім, — щоби розібратись у теперішньому. Я дуже сподіваюсь, що вдасться подивитись і задокументувати, як працює завод у свій звичайний будній день. Важливо на власному досвіді зрозуміти, що означало «працювати на заводі» і що це може означати тепер. Ми організуємо художню інтервенцію, ціль якої — на основі знання про минуле сконструювати сучасність заводу.

— Що передбачає програма перебування в Німеччині: які об'єкти відвідають учасники. Чому, якою мірою досвід Берліна є цікавим у контексті цієї проблематики?

— Відвідини Берліна — це одна з частин програми обміну MEET UP. Куратором берлінської програми є наші колеги із Zentrum für Kunst und Urbanistik. Вони склали програму, націлену на те, щоб ознайомити учасників з найрізноманітнішими прикладами трансформації різних будівель, які втратили свою первинну функцію — від заводу до церкви, — у нові культурні простори. Вивчаючи ці приклади, нам цікаво подивитись не тільки на позитивні сторони цього, досить неоднозначного процесу, а й також розібрати помилки, проаналізувати, що вийшло з очікуваного, а що, навпаки, стало несподіваним результатом.

— Яким мав би бути, відповідно до очікувань, результат воркшопу?

— Необхідно об’єднати відразу декілька задач — освітню програму обміну та воркшоп під час загальноміського фестивалю на достатньо складній локації — заводі, який працює. На основі документальної інформації, яку учасники отримають у результаті своїх коротких польових досліджень, за допомогою художніх  методів ми  представимо альтернативний погляд на розвиток заводу із фокусом на людях, які там працюють і мешкають поблизу. Я думаю, що ми поєднаємо  відразу декілька форматів: екскурсію, виставку, перфоманс. Учасники будуть працювати в групах, але потім ми об’єднаємо все в єдину концепцію. Надіюсь, вдасться щось схоже на самодіяльний документально-художній спектакль.

Німецько-український проект реалізовується за підтримки EVZ Stiftung в рамках проекту MeetUp і в колаборації з фестивалем «Сеанс Міського Сканування», що відбудеться у Франківську 12-20 серпня (українська частина воркшопу). Організатори — платформа «Тепле Місто» (Івано-Франківськ) та MitOst (Berlin).

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×